kedd, március 31, 2020

Álláshirdetés minta 5 pontban, hogy hogyan találd meg a projektmenedzsered

Olvasási idő 3 perc

Milyen a jó projektmenedzser? Hogyan írj neki szóló álláshirdetést?
Egy projektmenedzser minden követ megmozgat, hogy teljesüljön a projekt.
Felnéznek és hallgatnak rá a csapattagok.
Időben szállítja a projektet, úgy, hogy a csapatában mindenki tudja a dolgát, a vezetők pedig nyugodtan hátradőlhetnek.

De nem biztos, hogy főállásban kell alkalmaznod. Nézd meg az első pontot!

A bejegyzés végén letölthető egy álláshirdetés tervező segédlet.

1. Határozd meg legelőször a célt, és az eredményt amit elvársz!

Mint minden munkakör meghatározásakor, a  legfontosabb a tervezés. Mik azok a fő pontok amiket meg kell határozni:

  • Üzleti célok, eredmények meghatározása
  • Új munkatárs feladatai, elvárások kijelölése
  • Bér- és költségtervezés
  • Időtáv megtervezése amíg munkába áll

Ha bármit is tervezünk ezeket a lépéseket mindig el kell végezni.
Összefoglaltad egy A4-es papíron, táblán vagy prezentációban?

Itt egy válaszút előtt áll mindig mindenki.

Még eldönthető, hogy felvesz a cég egy új munkavállalót, vagy pedig külsős szakembert von be.

Interim menedzsert alkalmaz? Esetleg egy fejvadász céget bíz meg?
Mindegyiknek megvan az előnye, hátránya.

Nem biztos, hogy mindig valakit fel kell venned főállásra. Már változik a munkaerőpiac és változnak az igények mindkét fél részéről. Sokan már inkább mint szabadúszók szeretnének dolgozni, építeni saját vállalkozásukat.

Nézzünk pár kérdést, amit feltehetsz magadnak:

  • Egy nagy projekt van, vagy sok kisebb hosszú távra?
  • Mi lesz a feladat? Mi legyen az erőssége?
    • Részleg felépítése?
    • Komplett termék kifejlesztése?
    • Költségvetés?
    • HR folyamatok fejlesztése?
    • Digitálisan fogja össze a csapatot?
  • Iparág specifikus legyen?
  • Elég ha csak heti három napot dolgoznak a projekten?

2. Milyen tudással kell rendelkeznie?

Mi az a tudás amivel mindenképp kell rendelkeznie, és mi az, amit majd megtanulhat amikor már munkába állt?

Milyen követelményei lehetnek a szervezetnek a projektmenedzserrel szemben?

  • Szakmai tapasztalat
    • Években mérhető
    • Projektek nagyságában
    • Projektek számában
    • Az adott ipar típusának megfelelő projekttapasztalat
    • Külföldi projektben való részvétel
  • Tanúsítványok, képzések megléte
    • PMP, CAPM, IPMA
    • SCRUM Master, Product owner
    • HR, Kommunikációs képzés
    • Specifikus képzés
  • Tanulmányok – Milyen diplomával kell rendelkezni?
    • BSC?
    • MSC?
    • Specifikus végzettség?
  • Készségek és képességek (általános leírás igyekezni kerülni)
    • Vezetői készség
    • Prezentációs készség
    • Támogatói vezetőképesség
    • Konfliktuskezelési képesség
    • Nemzetközi csapatban való dolgozás

3. Mi az amivel feltétlen kell rendelkeznie a projektmenedzsernek és mi az amit megtanulhat?

Minden szervezetben más programokat használnak.
Ezeket rendszerint érdemes feltüntetni, mint például jó, ha vannak készségek, de nem kizáró ok.

Ez lehet például:

  • Vállalat belső projektvezető rendszer
  • Alapszintű 3D rajzoló program ismerete
  • Trello, Jira használata
  • Catia, Autocad, stb. – milyen szintű ismeret szükséges?

Ezek mind olyan dolgok, amiket gyorsan el lehet sajátítani.
Eldöntheted, hogy kell hogy mindenképp rendelkezzen vele, vagy majd megtanulja

4. Mit kérsz a jelentkezőtől?

Ha fenti pontokon végigmentél, akkor egy fontos pont még hátra van.

Írd bele az álláshirdetésbe, hogy:

  • Milyen dokumentumokat vársz el:
    • CV, motivációs levél
    • LinkedIn profil belinkelése elég?
    • Beteszel egy kifejtősebb kérdést, ahol esetleg elég, ha csak a kérdésekre válaszol?
    • Mi az a bruttó fizetés, amivel elégedett lennél?
  • Van-e előre meghatározott egyszerű kifejtős kérdés, ami például szituációhoz kötött:
    • Hogyan oldanád meg a csapattagok közötti szituációt?
    • Hogyan hárítanád el a vevői reklamációt?
    • Hogyan választod ki a beszállítókat?
    • Mi volt eddig a legnagyobb szakmai sikered?
    • Mi volt a legnagyobb projekt amit eddig végig vittél?
  • Egyéb kérdések:
    • Miben tervezel fejlődni a közeljövőben?
    • Hol látod magad szakmailag 3 év múlva?
    • Mikor tudnál legkorábban kezdeni?
    • Mi az a bruttó havi bér (-tól, -ig) amivel elégedett lennél?

Te döntesz, hogy milyen plussz feladatot kérsz még a jelentkezéshez..

Ha valaki elküldi a motivációs levélben, hogy hogyan oldaná meg a feladatot, akkor ő már motivált elvégezni a munkát, és nem csak próbaképpen jelentkezik.

Ha tényleg érdekli a munka, és a cég nem fogja nyűgnek érezni, hogy el kell olvasnia, és értékelni a beküldött válaszokat, akkor lehet, hogy kevesebb pályázat érkezik, de az minőségi lesz.

5. Az employer branding már az álláshirdetésben elkezdődik

Tehát azon felül, hogy a hirdetésben megírtad, hogy mivel foglalkozik a céged, írd meg a kiválasztási folyamatot is!

Nagyon szörnyű érzés, amikor a jelentkező semmilyen visszajelzést nem kap, nem tudja hogyan áll a jelentkezés folyamata. Egyáltalán megérkezett a jelentkezése?

Természetesen az igazán motiváltak felhívják a céget, hogy hogyan áll a jelentkezés, megkeresik a HR-est például LinkedInen.

Itt egy példa.

Ezek az általunk preferált kiválasztási módok, azonban a pályázók mennyiségétől függően változhat. Az alábbi folyamatokat követjük:

  • Telefonos interjú.
  • Személyes interjú – HR/ szakmai terület vezetőjével.
  • Szakmai teszt, prezentáció készítése, és szituációs gyakorlatok megoldása. Adott esetben csoportos komplex kiválasztási módszer alkalmazása lehetséges, mint Assessment Center.

4. Azon jelölteknek, akikkel a pályázatok előszűrését követően és a további szakaszban nem tudunk továbbhaladni, értesítő levelet küldünk a kiválasztási folyamat lezárását követően. Ez közel két hónap is lehet.

Olvasd el az itt készült bejegyzést a projektmenedzser fizetésről. https://www.projektallasok.hu/projektmenedzser-fizetes/

Összefoglalás

A legfontosabb dolog, nem az álláshirdetés írás, hanem a tervezés.
El kell dönteni, hogy valakit alkamazna a vállalat, vagy pedig külsős szakembereket vonna be a cég.
Ha ez megtörtént a tervezés által, már könnyen megfogalmazható az álláshirdetés.
Így még egy fejvadász cég számára is könnyen átadható, hogy milyen új szakembert keres a cég.

Munkát keresel?
Töltsd fel az önéletrajzod!
Kattints ide!

Csilinkó Ádám
Szeretek projektekben dolgozni, mert változatosak. Két ugyanolyan projekt sosincs. Ha lenne, azt már nem projektnek neveznénk. Dolgoztam Németországban, Svédországban, Ausztriában és Japánban. A blog azért jött létre, hogy a tapasztalataimat, gondolataimat megosszam a projektmenedzsment és projektvezetés terén.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kövess minket Facebookon

2,789RajongókTetszik

Projekttudástár véletlenszerűen